119 – معنی حکمت صد و نوزده – تفسیر و راز زندگی – پند

119معنی حکمت صد و نوزدهتفسیر و راز زندگیپند

  • تفسیر حکمت 119 – پند ۱۱۹ – هیلند

119 – معنی حکمت صد و نوزده – تفسیر و راز زندگی – نهج البلاغه

پند 119 – معنی حکمت صد و نوزده – تفسیر و راز زندگی – نهج البلاغه .

راز-عدد-119-معنی-ساعت

حکمت 119 نهج البلاغه .

حضرت امیرالمؤمنین [ ع ] فرمود :

مثل دنيا همچون مار است، كه سودن آن نرم، و درونش سمّ كشنده است. گول خورده نادان به آن ميل كند، و خردمند عاقل از آن حذر نمايد .

( ترجمه استاد حسین انصاریان )

وَ قَالَ (علیه السلام): مَثَلُ الدُّنْيَا كَمَثَلِ الْحَيَّةِ، لَيِّنٌ مَسُّهَا وَ السَّمُّ النَّاقِعُ فِي جَوْفِهَا؛ يَهْوِي إِلَيْهَا الْغِرُّ الْجَاهِلُ، وَ يَحْذَرُهَا ذُو اللُّبِّ الْعَاقِلُ.

119-–-معنی-حکمت-صد-و-نوزده-–-تفسیر-و-راز-زندگی-–-پند

119 – معنی حکمت صد و نوزده – تفسیر و راز زندگی – پند

پند 119 – معنی حکمت صد و نوزده – تفسیر و راز زندگی .

حکمت 119 نهج البلاغه ، یکی از حکمت های زیبای حضرت علی(ع) است که در آن ، ایشان به ما هشدار می دهند که دنیا ، فریبنده است و باید از آن حذر کنیم .

در این حکمت ، دنیا را به مار خوش خط و خال تشبیه می کنند .

مار ، موجودی است که ظاهری جذاب و فریبنده دارد ، اما در باطن ، خطرناک و کشنده است .

دنیا نیز چنین است . ظاهری فریبنده دارد ، اما در باطن ، پر از فریب و وسوسه است .

حضرت علی (ع) در این حکمت ، دو گروه از مردم را معرفی می کنند

  • غِرُّ، یعنی فریب خورده و نادان . این افراد ، ظاهر فریبنده دنیا را می بینند و فریب می خورند . آنها به دنیا دل می بندند و به دنبال لذت های آن می روند .
  • ذُو اللُّبِّ ، یعنی خردمند و عاقل . این افراد ، ظاهر فریبنده دنیا را می بینند ، اما فریب نمی خورند . آنها می دانند که دنیا ، سرابی بیش نیست و ارزشی به اندازه آخرت ندارد .

در این حکمت ، حضرت (ع) به ما هشدار می دهند که دنیا ، فریبنده است و باید از آن حذر کنیم . دنیا، سرابی بیش نیست و ارزشی ندارد . اگر فریب دنیا را بخوریم ، به هلاکت خواهیم رسید . اما اگر از دنیا حذر کنیم ، نجات خواهیم یافت .

برای اینکه از دنیا حذر کنیم ، باید :

  • حقیقت دنیا را بشناسیم . دنیا ، سرابی بیش نیست . ارزشمند آخرت است و نباید به آن دل بست .
  • از وسوسه های دنیا دوری کنیم . دنیا ، پر از وسوسه است . باید از این وسوسه ها دوری کنیم و به دنبال لذت های حقیقی باشیم .

در اینجا چند نکته مهم بیان میشود

  • استفاده از تشبیه جالب و جذاب . امام (ع) با استفاده از تشبیه دنیا به مار خوش خط و خال ، حقیقت دنیا را به زیبایی بیان می کنند . این تشبیه ، توجه مخاطب را جلب می کند و باعث می شود که پیام حکمت ، بهتر به ذهن سپرده شود .
  • استفاده از زبان ساده و روان . امام(ع) در این حکمت ، از زبان ساده و روان استفاده می کنند تا پیام حکمت ، برای همه افراد قابل فهم باشد .
  • تأکید بر اهمیت شناخت حقیقت دنیا .  بر اهمیت شناخت حقیقت دنیا تأکید می کنند . اگر حقیقت دنیا را بشناسیم ، فریب آن را نمی خوریم .
  • تأکید بر دوری از وسوسه های دنیا . بر دوری از وسوسه های دنیا تأکید می کنند . اگر از وسوسه های دنیا دوری کنیم ، به دنیا دل نمی بندیم .

امیدوارم این تفسیر جذاب ، به شما کمک کند تا این حکمت زیبا را بهتر درک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید