دعای اسم العظم – ترجمه و صوت

دعای اسم العظم

  • متن + ترجمه + صوت

دعای اسم العظم – ترجمه و صوت

ترجمه و صوت – دعای اسم العظم .

اسم اعظم خدای تعالی در 5 آیه مبارکه از 5 سوره از قرآن کریم است .

بقره - آل عمران - نساء - طه - تغابن
دعای-اسم-العظم-ترجمه-و-صوت

آیه 255 سوره بقره ( آیت الکرسی )


اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ ما بَیْنَ أَیْدیهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ وَ لا یُحیطُونَ بِشَیْ‏ءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِما شاءَ وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ لا یَؤُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظیمُ ( 255 ) .


خدای یکتاست که جز او خدایی نیست ، زنده و پاینده است ، هرگز او را کسالت خواب فرا نگیرد تا چه رسد که به خواب رود ، اوست مالک آنچه در آسمانها و زمین است ، که را این جرأت است که در پیشگاه او به شفاعت برخیزد مگر به فرمان او ؟ علم او محیط است به آنچه پیش نظر خلق آمده و آنچه سپس خواهد آمد و خلق به هیچ مرتبه از علم او احاطه نتوانند کرد مگر به آنچه او خواهد ، قلمرو علمش از آسمانها و زمین فراتر ، و نگهبانی زمین و آسمان بر او آسان و بی‌زحمت است ، و او والا مرتبه و با عظمت است .

آیات سوره آل عمران


اَللّٰهُ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ نَزَّلَ عَلَيْكَ الْكِتٰابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقاً لِمٰا بَيْنَ يَدَيْهِ وَ أَنْزَلَ التَّوْرٰاةَ وَ الْإِنْجِيلَ مِنْ قَبْلُ هُدىً لِلنّٰاسِ وَ أَنْزَلَ الْفُرْقٰانَ .

خداوندِ یکتا که جز او هیچ معبودی نیست ، زندۀ جاوید و قائم به ذات [ مدبّر و نگهدارندۀ همۀ موجودات ] است ؛ این کتاب را که گواهی دهنده [ حقانیت ] کتاب های پیش از خود است به راستی و درستی و به تدریج بر تو نازل کرد، و نیز تورات و انجیل را پیش از این برای هدایت مردم فرستاد و فرقان را [ که معیار شناخت حق از باطل است از آسمانِ دانشِ بی نهایتش ] فرود آورد .


 آیه 87 سوره نسا


اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ لَيَجْمَعَنَّكُمْ إِلَىٰ يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَا رَيْبَ فِيهِ ۗ وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ حَدِيثًا ( 87 ) .


خداست که هیچ معبودی جز او نیست . مسلماً شما را [ از گورهایتان ] به سوی [ دادگاهِ حسابرسی ] روز قیامت که هیچ شکی در آن نیست گرد می آورد ؛ و راستگوتر از خدا در گفتار کیست ؟ ( 87 )

آیه 8 سوره طه


اَللَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَی ( 8 ) .


خدایی که نیست معبودی جز او و همه نامهای نیک از آن اوست ( 8 ) .

آیه 13 سوره تغابن


اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ . ( 13 )


خداست که هیچ معبودی جز او نیست ، پس مؤمنان فقط باید بر او توکّل کنند . ( 13 )

شیخ مغربی گفته است هر که این 5 آیه مبارکه را وِرد خود قرار دهد و هر روز 11 بار بخواند هر آینه آسان شود برای او هر مهمّی از کُلّی و جُزئی بزودی انشاءاللَّه تعالی آسان شود .

( مفاتیح الجنان – مرحوم حاج شیخ عباس قمی – ص 224 )