عدد 108 – معنی حکمت صد و هشت – تفسیر و راز زندگی

عدد 108 – معنی حکمت صد و هشت – تفسیر و راز زندگیپند ۱۰۸ .

 • راز زندگی و تفسیر – حکمت 108 نهج البلاغه چیست – معنی پند صد و هشت .
 • سوره 108 – الكوثر – جملات زیبا و معنوی قرآنی .

راز زندگی و تفسیر – حکمت 108 نهج البلاغه چیست – معنی پند صد و هشت

راز زندگی و تفسیرحکمت 108 نهج البلاغه چیستمعنی پند صد و هشت .

عدد-108-–-معنی-حکمت-صد-و-هشت-–-تفسیر-و-راز-زندگی-پند-۱۰۸-

حکمت 108 نهج البلاغه .

حضرت امیرالمؤمنین [ ع ] فرمود :

اگر اميدى براى دل پديد آيد طمع خوارش كند ، و چون طمع در آن به هيجان آيد حرص آن را به هلاكت افكند .

و اگر نوميدى بر آن چيره شود حسرت او را از پاى در آورد ، و اگر كينه عارض او گردد خشمش فزونى گيرد ، و اگر رضا و خشنودى او را مساعدت نمايد مهار خويشتندارى را از دست دهد .

و اگر ترس ناگهانى به او دست دهد احتياط و حذر مشغولش كند ، و اگر ايمنى برايش فراخ گردد غفلت او را ربايد ، و اگر مالى به او رسد ثروت او را به سركشى اندازد ، و اگر مصيبتى به او برسد جزع و فزع رسوايش سازد

و اگر دچار تهيدستى شود بلا او را مشغول به خود كند ، و اگر گرسنگى بر او سخت گيرد ناتوانى وى را از پا در آورد ، و اگر سيرى او از اندازه بگذرد شكم پرى گرفتار زحمت و اضطرابش نمايد .

پس هر كمبودى براى او زيانبار ، و هر افراطى فاسد كننده اوست .

( ترجمه استاد حسین انصاریان )

وَ قَالَ (علیه السلام): لَقَدْ عُلِّقَ بِنِيَاطِ هَذَا الْإِنْسَانِ بَضْعَةٌ هِيَ أَعْجَبُ مَا فِيهِ وَ [هُوَ] ذَلِكَ الْقَلْبُ، وَ ذَلِكَ أَنَّ لَهُ مَوَادَّ مِنَ الْحِكْمَةِ وَ أَضْدَاداً مِنْ خِلَافِهَا؛ فَإِنْ سَنَحَ لَهُ الرَّجَاءُ أَذَلَّهُ الطَّمَعُ، وَ إِنْ هَاجَ بِهِ الطَّمَعُ أَهْلَكَهُ الْحِرْصُ، وَ إِنْ مَلَكَهُ الْيَأْسُ قَتَلَهُ الْأَسَفُ، وَ إِنْ عَرَضَ لَهُ الْغَضَبُ اشْتَدَّ بِهِ الْغَيْظُ، وَ إِنْ أَسْعَدَهُ [الرِّضَا] الرِّضَى نَسِيَ التَّحَفُّظَ، وَ إِنْ غَالَهُ الْخَوْفُ شَغَلَهُ الْحَذَرُ، وَ إِنِ اتَّسَعَ لَهُ الْأَمْرُ اسْتَلَبَتْهُ الْغِرَّةُ، وَ إِنْ أَفَادَ مَالًا أَطْغَاهُ الْغِنَى، وَ إِنْ أَصَابَتْهُ مُصِيبَةٌ فَضَحَهُ الْجَزَعُ، وَ إِنْ عَضَّتْهُ الْفَاقَةُ شَغَلَهُ الْبَلَاءُ، وَ إِنْ جَهَدَهُ الْجُوعُ [قَعَدَتْ بِهِ الضَّعَةُ] قَعَدَ بِهِ الضَّعْفُ، وَ إِنْ أَفْرَطَ بِهِ الشِّبَعُ كَظَّتْهُ الْبِطْنَةُ؛ فَكُلُّ تَقْصِيرٍ بِهِ مُضِرٌّ وَ كُلُّ إِفْرَاطٍ لَهُ مُفْسِد.

تفسیر حکمت – پند ۱۰۸ – هیلند

حکمت 108 نهج البلاغه را می‌توان در چند بخش تفسیر کرد:

 • بخش اول : قلب ، مرکز صفات و احساسات انسان

امام علی (ع) در ابتدای حکمت 108 ، قلب را به پاره گوشتی تشبیه می‌کنند که شگفت‌انگیزترین چیز در انسان است . ایشان سپس می‌فرمایند که قلب انسان دارای دو جنبه است : جنبه‌ای که منشأ حکمت و دانایی است و جنبه‌ای که منشأ صفات و احساسات غیرمنطقی است .

 • بخش دوم : افراط و تفریط در صفات و احساسات

امام علی (ع) در بخش دوم این حکمت ، به بررسی افراط و تفریط در صفات و احساسات می‌پردازند . ایشان می‌فرمایند که اگر صفات و احساسات انسان در حد اعتدال نباشد ، می‌تواند او را به هلاکت برساند .

 • بخش سوم : راهکارهای رسیدن به اعتدال

امام علی (ع) در بخش سوم این حکمت ، به راهکارهای رسیدن به اعتدال اشاره می‌کنند . ایشان می‌فرمایند که انسان باید با تعقل و خردگرایی ، تعادل و میانه‌روی را در همه امور زندگی خود رعایت کند .

در ادامه، به تفسیر جزئی برخی از صفات و احساسات مورد اشاره در این حکمت می‌پردازیم :

تفاسیر جزئی – پند های حکمت

 • امیدوارى و طمع

امیدوارى ، یکی از صفات مثبت انسان است که می‌تواند او را به تلاش و کوشش برای رسیدن به اهدافش تشویق کند . اما اگر امید بیش از حد باشد ، می‌تواند به طمع تبدیل شود . طمع ، نوعی حرص و آز است که انسان را به انحراف و گناه می‌کشاند .

 • ناامیدى و تأسّف

ناامیدى ، یکی از صفات منفی انسان است که می‌تواند او را از تلاش و کوشش بازدارد . اما اگر ناامیدى به تأسّف تبدیل شود ، می‌تواند به افسردگی و ناامیدی دائمی منجر شود .

 • خشم و غضب

خشم ، نوعی واکنش طبیعی انسان در برابر ظلم و ستم است . اما اگر خشم کنترل نشود ، می‌تواند به غضب تبدیل شود . غضب ، نوعی کینه و نفرت است که می‌تواند انسان را به انجام کارهای غیرمنطقی و خطرناک وادار کند .

تفاسیر جزئی – پند های حکمت

 • رضایت و فراموشی

رضایت ، یکی از صفات مثبت انسان است که می‌تواند او را به آرامش و سعادت برساند . اما اگر رضایت به فراموشی تبدیل شود ، می‌تواند انسان را از تلاش و کوشش بازدارد .

 • ترس و وحشت

ترس ، نوعی واکنش طبیعی انسان در برابر خطر است . اما اگر ترس بیش از حد باشد ، می‌تواند به وحشت تبدیل شود . وحش ت، نوعی ترس شدید است که می‌تواند انسان را فلج کند و از انجام کارهای ضروری بازدارد .

 • غفلت و غرور

غفلت ، نوعی بی‌توجهی به واقعیت‌ها و خطرات است . اگر غفلت بیش از حد باشد ، می‌تواند به غرور تبدیل شود . غرور ، نوعی تکبر و خودبزرگ‌بینی است که می‌تواند انسان را به اشتباه و گناه بکشاند .

 • فقر و بلا

فقر ، یکی از مشکلات بزرگ بشری است که می‌تواند زندگی انسان را دچار سختی و مشقت کند . اما اگر فقر به بلا تبدیل شود ، می‌تواند انسان را به ناامیدی و یاس بکشاند .

 • پرخورى و سیری

پرخوری ، یکی از عادات غلط غذایی است که می‌تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد . اما اگر پرخوری به دل سیری تبدیل شود ، می‌تواند انسان را به کسالت و بی‌حالی بکشاند .

در پایان ، باید توجه داشت که حکمت 108 نهج البلاغه ، یک پیام مهم و جهانی دارد . این حکمت ، به همه انسان‌ها هشدار می‌دهد که در همه امور زندگی خود ، باید تعادل و میانه‌روی را رعایت کنند .

راز-زندگی-و-تفسیر-–-حکمت-108-نهج-البلاغه-چیست-–-معنی-پند-صد-و-هشت

سوره 108 – الكوثر – جملات زیبا و معنوی قرآنی

سوره 108 – الكوثر – جملات زیبا و معنوی قرآنی .

به نام خداوند رحمتگر مهربان .

بی تردید ما به تو خیر فراوان [ که برکت در نسل است و از فاطمه ریشه می گیرد ] عطا کردیم (۱) .

پس [ به شکرانه آن ] برای پروردگارت نماز بخوان و شتر قربانی کن (۲) .

یقیناً دشمن [ که به ] تو [ زخم زبان می زند ] خود بدون تبار و نسل [ و بریده از همه خیرات و برکات ] است (۳) .

( ترجمه استاد حسین انصاریان )

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ ﴿۱﴾ .

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾ .

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾ .

عدد 108 – معنی حکمت صد و هشت – تفسیر و راز زندگی – پند ۱۰۸

 • عدد 108 – معنی حکمت صد و هشت – تفسیر و راز زندگی – پند ۱۰۸ .
 • راز زندگی و تفسیر – حکمت 108 نهج البلاغه چیست – معنی پند صد و هشت .
 • سوره 108 – الكوثر – جملات زیبا و معنوی قرآنی .

لینک اشتراک گذاری مطلب – عدد 108 – معنی حکمت صد و هشت – تفسیر و راز زندگی – پند ۱۰۸ .

1 دیدگاه دربارهٔ «عدد 108 – معنی حکمت صد و هشت – تفسیر و راز زندگی;

دیدگاهتان را بنویسید